Ercova (Ercuva) Yaylası, Kocaeli

Yuvacık‘ın yukarılarında yer alan Ercova (Ercuva) Yaylası kamp ve doğa yürüyüşleri meraklıları için çok uygun bir yer. Hemen bitişiğindeki İnönü Yaylası çok daha popüler ve kalabalıkken 2-3 km uzağındaki Ercova daha sakin kalabilmiş. Yaklaşık 1000 metre rakımlı yaylada düzlük alanların ve çeşmenin olması bölgeyi kamp için elverişli kılıyor. Yükseklikten dolayı kışın bölgeye ulaşım sağlanamıyor.

İnönü Yaylası’nda hepimizin şikayet ettiği silah sesleri burada daha az. Fakat bölge halkı silah olayını çok sevdiğinden kamp yapanlar için Yuvacık’taki yaylalar gece kabusa dönüşebiliyor.

Ercova Yaylası’nın yol tarifi şu şekilde:

İstanbul’dan yola çıkacaklar Kocaeli’ne gelince Yuvacık tabelalarını (Gölcük, Bursa yönü) takip edecekler. Yuvacık’a varınca burada hem alışverişinizi yapın hem de Tepecik Köyü’nü sorun. Tepecik Köyü ve ardından İnönü Yaylası tabelalarını takip edeceksiniz. Yol boyunca küçük de olsa İnönü Yaylası tabelalarını göreceksiniz. Yolun son yarım saati toprak ve stabilize olduğundan yağışlı günlerde binek araçlar bu rotada zorlanacaktır. İnönü yaylasına geldikten sonra sağa yukarı doğru çıkan yol (Pamukova yönü) sizi 2-3 km sonra Ercova yaylasına götürecek.

Eskişehir’den gelecekler ise Pamukova üzerinden giden köy yollarını kullanabilirler. Bu yolun da son 5 kmsi stabilize olmasına rağmen keskin dönüşlerin sayısı daha az. Bilecik Adapazarı yönünde ilerlerken (Pamukova’ya gelmeden 10 km önce) Bacıköy’e sapmak gerekiyor. Bacıköy’ün ardından Çilekli’yi takip ederek Hüseyinli Köyü’ne varacaksınız. Yolun bundan sonrası stabilize. Hüseyinli Köyü girişindeki Ercova ve İnönü tabelalarını göreceksiniz. Bu yol sizi önce Ercova Yaylası’na ardından da 2 km sonra İnönü Yaylası’na götürecek.

Daha fazla faydalı içerik için takipte kalın:

facebook.com/deneme.tahtasi.tv

instagram.com/deneme.tahtasi

www.youtube.com/denemetahtasi

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir